Co każda kobieta powinna wiedzieć na temat mięśniaków?

Podczas wizyty u ginekologa mogą zostać wykryte mięśniaki macicy. Są to zmiany nowotworowe o łagodnym charakterze. Współczesna ginekologia radzi sobie z tym typem zmian bez problemów. W jakim wieku kobiety najczęściej narażone są na mięśniaki macicy?

Do rozwoju mięśniaków macicy najczęściej dochodzi u kobiet pomiędzy trzydziestym piątym a czterdziestym piątym rokiem życia. Znaczniej rzadziej tego typu zmiany pojawiają się u kobiet, które wchodzą w okres klimakterium oraz u kobiet, które już nie miesiączkują. Najczęściej do rozwoju mięśniaków dochodzi u tych z kobiet, które nie rodziły. 


Ginekolog Warszawa - gabinet fot.1

Im więcej porodów kobieta ma za sobą, tym ryzyko, że dojdzie u niej do rozwoju mięśniaków staje się mniej prawdopodobne. W grupie kobiet, którym zagrażają mięśniaki macicy znajdują się także kobiety, których matki miały mięśniaki oraz kobiety otyłe.

Mam mięśniaki – czy zajdę w ciążę?

Mięśniaki macicy mogą (ale nie muszą) utrudnić zajście w ciążę. Wszystko zależy od tego, gdzie się znajdują. Trudności z zajściem w ciążę mogą mieć kobiety, u których mięśniaki utworzyły się w sąsiedztwie ujścia jajowodów. Terapia farmakologiczna lub ich chirurgiczne usunięcie pozwalają jednak zajść w ciążę bez żadnych problemów.

Jakie objawy dają mięśniaki?

Większość kobiet, u których zostały wykryte mięśniaki macicy uskarża się na bardzo obfite i długie miesiączki. W przypadku mięśniaków bardzo często pomiędzy miesiączkami pojawiają się plamienia lub krwawienia. 


Ginekolog Warszawa - gabinet fot.2

Wiele kobiet odczuwa także dolegliwości bólowe podczas stosunku. Jeżeli do ich utworzenia się doszło w przedniej ścianie macicy bardzo przykrą i krępującą dolegliwością może być wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Jak leczy się mięśniaki?

Najbardziej skuteczną, ale jednocześnie bardzo drastyczną metodą leczenia mięśniaków jest usunięcie macicy. Nie w każdym jednak przypadku zastosowanie tak inwazyjnej metody leczenia jest konieczne – wszystko zależy od tego, jak są one liczne oraz od tego, z jak dużymi zmianami mamy do czynienia. Mięśniaki można leczyć między innymi farmakologicznie. Inne metody leczenia to embolizacja oraz miomektomia.

Regularne wizyty u ginekologa (http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/), USG dopochwowe wykonywane raz w roku pozwalają na wykrycie nawet bardzo małych mięśniaków macicy.
Serwisy carpoolingowe sposobem na tanie podróżowanie
Codziennie ludzie pokonują setki kilometrów, aby dostać się do pracy, szkoły itp. Wysokie ceny benzyny zmuszają nas do poszukiwania nowych i tańszych rozwiązań przemieszczania się samochodem. Jednym z sposobów może być korzystanie z komunikacji miejskiej. Jednak ten rodzaj transportu...
Czy kolizje drogowe zawsze muszą ciągnąć za sobą szereg problemów?

Na jezdni wszyscy kierowcy powinni być sobie równi, przynajmniej w teorii. W praktyce jednak, każdemu z nas co chwile zdarza się widzieć kierowcę, którego te same prawa i obowiązki nie...

Wideorejestrator dla wymagających

Wideorejestratory są powszechnie używane jako zabezpieczenie przed potencjalnym wypadkiem czy uszkodzeniami spowodowanymi przez innych uczestników ruchu. To także ochrona przed zniszczeniem...